Manşet Haberleri: Cuma, 1 Aralık 2023
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI
Tarih: 18.09.2012 20:45:00
A A A A A A
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

 

Her yıl coşkuyla kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri, bu yıl 18-25 Eylül tarihleri arasında, Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından belirlenen program çerçevesinde düzenlenerek gerçekleştirildi.
 
Ahilik Nedir? Yalın anlamıyla Ahi 'kardeşim' demektir. Ahilik felsefesi, 13'üncü yüzyıldan itibaren Anadolu'da topluma sanat ve meslek alanında yön veren, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitime esas alan öğretileri içermektedir.
 
Ahilik felsefesi, ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinir. Bir deri ustası olan pirimiz Ahi Evran'ın kurduğu Ahi Teşkilatı, Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna geçiş sürecinde son derece önemli bir rol oynamış, sanat ve meslek yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir.
 
Ahilik, Ahi Evran Hazretleri tarafından Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan Kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır.
 
Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran Hazretlerine Ahi Baba da denir Düzce'de Ahilik haftası kutlandı. Her yıl geleneksel olarak 18-25 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası Düzce'de de kutlanıyor.
 
Esnaf bayramı olarak da bilinen Ahilik Kültürü Haftası esnaf odaları tarafından düzenlenen etkinliklerle Anıtpark’ta yapılan törende kutlanmaya başladı. Anadolu Selçuklu Devleti’nde ekonomik ve sosyal hayatın ahlak kuralları çerçevesinde düzenlenmesi amacıyla Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik teşkilatı, esnaf odaları tarafından her yıl 18-25 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.
 
Düzce’de bu yıl 8. düzenlenen Ahilik Haftası Etkinlikleri çerçevesinde İş kıyafetleri giymiş esnaflar ve öğrenciler, ellerinde bayrak ve flamalarıyla Anıtpark’ta toplanıldı.
 

Anıt parkta düzenlenen törene Düzce Valisi Adnan YILMAZ, Vali Yardımcısı Miktat Alan,Belediye Başkanı İsmail Bayram, Düzce Esnaf Sanatkar Kredi Kefalet kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı, Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kayıkçı, daire müdürleri, siyasi parti,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile kalabalık bir esnaf topluluğu katıldı.

Anıtpark’taki tören Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Tören daha sonra protokol üyelerinin esnaf standlarını gezmeleri ile devam etti.İlk gün etkinlikleri Ahi pilavı dağıtımıyla son buldu.

 

AYIN ESNAFI
ANKET
Kooperatifimizin hizmetini nasıl değerlendiriyorsunuz?
   
YARARLI LİNKLER
© Copyright 2013 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi