Manşet Haberleri: Salı, 23 Nisan 2024
SAYIN ABDULKADİR AKGÜL “ESNAF BİRLİK OLSUN SERMAYESİ BİZDEN”
Tarih: 19.02.2013 18:46:00
A A A A A A
SAYIN ABDULKADİR AKGÜL “ESNAF BİRLİK OLSUN SERMAYESİ BİZDEN”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Abdulkadir Akgül, esnafların kendi aralarında birleşerek büyük işyeri açmaya karar verdikleri anda kooperatifler kanalıyla kişi başına 125 bin TL çok düşük faizle kredi verildiğini bildirdi.

TESKOMB’un kooperatif yöneticileri ve çalışanlarına yönelik eğitim semineri, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Sueno Otel’de başladı. Bin 30 kooperatiften yetkililerin katıldığı seminerde konuşan TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül, her yıl düzenli olarak eğitimler semineri düzenlediklerini söyledi. Akgül, TESKOMB’un Türkiye’de 1 milyonu aşan ortağı, 10 bin yöneticisi, 4 bin çalışan personeli, bin 30 kooperatifi, 32 bölge birliği ve bir merkez birliği olarak Türkiye ekonomisinde güçlü bir kuruluş olduğunu kaydetti. TESKOMB olarak 2012 yılı içerisinde ortaklarına yaklaşık 6 milyar TL’lik kredi kullandırdıklarını ifade eden Akgül, “Yılsonuna kadar toplam kredi miktarının 8 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Kooperatifler kanalıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan kredi Türkiye’deki en düşük kredidir. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullandığı kredi faizinin yüzde 50’sini devlet öder. Yani bu faizlere devletin sübvanse miktarı yüzde 50’dir” dedi.
 
 
Esnafların en büyük korkusunun bankadan aldıkları krediyi ödeyememek ve sicilinin bozulması olduğunu belirten Akgül, “Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullanılan kredilerde eğer esnaflarımız geri ödemede sorun yaşarlarsa, derhal devreye bizim risk fonumuz girer. Bugün itibariyle risk fonumuzun büyüklüğü 1 milyar TL’dir. Esnafın bankaya ödeyemediği kredi o an için bankaya ödenir ve esnafların sicilinin bozulması önlenir. Daha sonra esnaflar ödemelerini bu fona yapar” diye konuştu. 
 
Akgül, risk fonunun esnaflar arasında imece usulüyle oluşturulan bir fon olduğunu söyledi.
 
"5-10 esnafın bir araya gelerek güç birliği oluşturması lazım. Mesela bakkallar bir araya gelerek büyük süper market kurabilirler ya da sanayi ustaları bir araya gelerek servis istasyonu açabilirler. Bu şekilde yapılacak olan ortaklıklar çok önemli. Sanayide 10 ayrı işyeri olan usta ve 10 tane bakkal bir araya gelerek büyük bir süpermarket açmak istedikleri zaman biz kişi başına 125 bin TL kredi vereceğiz. 10 esnaf için bu 1 milyon 250 bin TL olur. Yani esnaflar hiç sermayesiz yeni, çok modern, hatta AVM’lerle mücadele edebilecek bir yapı kurabilirler" dedi.

 

AYIN ESNAFI
ANKET
Kooperatifimizin hizmetini nasıl değerlendiriyorsunuz?
   
YARARLI LİNKLER
© Copyright 2013 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi