Manşet Haberleri: Pazartesi, 15 Temmuz 2024
TESKOMB BÖLGE TOPLANTISI YOZGAT GALATA ÇAMLIK OTEL’DE YAPILDI.
Tarih: 17.02.2012 02:32:00
A A A A A A
TESKOMB BÖLGE TOPLANTISI YOZGAT GALATA ÇAMLIK OTEL’DE YAPILDI.

 

YOZGAT (A.A) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, ”Bu gün Türkiye’de vermiş olduğunuz kredilerin toplam miktarı 6 milyar lira. Bu 10 sene öncesine göre hayal edilemeyecek rakam” dedi.
 
TESKOMB bölge toplantısı Yozgat Galata Çamlık Otel’de yapıldı. Toplantıda konuşan TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, son zamanlarda istişareye ve toplantıya ihtiyaç duydukları için bölge toplantılarını başlatmış olduklarını söyledi.
 
Türkiye genelinde 32 bölgede 930 tane kooperatifleri olduğunu anımsatan Akgül, şunları söyledi:
 
”Bu gün Türkiye’de vermiş olduğunuz kredilerin toplam miktarı 6 milyar lira. Bu 10 sene öncesine göre hayal edilemeyecek bir rakam. 10 yıl önce 930 kooperatifimizin Türkiye genelinde vermiş olduğu toplam kredi miktarı 100 milyon liraydı. Bunun 50 milyon lirası Halk Bankası’na borç iken, merkez bölge birlikleri çalıştırdığı personelin maaşını veremez durumdaydı. Bu gün Allah’a çok şükür bizlerin gayreti ve özellikle son 8 yıldır Türkiye’de istikrarın ve tek başına hükümet kuran ve özellikle de esnafı bu konuda kendine yakın bulan hükümetimizin büyük katkıları sayesinde 6 milyar liraya gelmiş bulunuyoruz.”
 
Akgül, ”Esnaf ve sanatkara kullandırdıkları 6 milyar lira para yüzde 5′dir. 1 yıl kullananlara yüzde 5, iki, üç yıllık olanlara yüzde 6. Bu imkanı Türkiye’ye biz kullandırıyoruz. Faizin yarısını devlet karşılamakta. Bu bir nimet ama bunun esnafa yansımasında en önemli husus sizlersiniz, yani bizleriz. Çünkü tek başına devlet veya başka bir kurum veya başka bir banka bu işi beceremedi, bu işi yapamıyor. KOSGEB kredileri dediler, her banka esnafa ayrı ayrı kredi açma yarışına girdi, maalesef esnaf vermiş oldukları krediyi ödemeyerek bu gün kredi alamaz hale geldi. Esnaf Kefalet Kooperatifleri bu açıdan çok önemli” diye konuştu.
 
Toplantıya Akgül’ün yanı sıra Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Belediye Başkanı Yusuf Başer, Ankara, Kayseri, Sivas, Çorum, bölgelerine bağlı kooperatif başkanları, Halk Bankası şube müdürleri ve davetliler katıldı.
AYIN ESNAFI
ANKET
Kooperatifimizin hizmetini nasıl değerlendiriyorsunuz?
   
YARARLI LİNKLER
© Copyright 2013 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi