Manşet Haberleri: Salı, 23 Nisan 2024
EMEKLİ OLMAK İSTEYEN ESNAFA MÜJDE
Tarih: 26.11.2014 12:15:00
A A A A A A
EMEKLİ OLMAK İSTEYEN ESNAFA MÜJDE

Borçlu bağkurluya emeklilik müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'daki 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası ile CNR Expo Fuar Merkezi'ndeki 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın açılış töreninde esnafa emeklilik müjdesi verdi

 

Erdoğan, "SGK ile Halk Bankası arasında bir protokol imzalanacak. BAĞKUR'a prim borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlara prim borcunun ödenmesi için Halk Bankası tarafından aylık yüzde 0,97 faizle kredi verilecek ve 36 aya kadar ödeme imkanları olacak. Yaklaşık 279 bin 422 vatandaş bundan yararlanacak" dedi.


İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

SANATKAR GEREKTİĞİNDE KAHRAMANDIR, ASKERDİR

Bizde esnaf ve sanatkar demek, ticaret yapan, alan – satan sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, milli ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir, gerektiğinde vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır.

ADALETİ SAĞLAYAN HAKEMDİR, KARDEŞTİR

Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir hakemdir, gerektiğinde de şefkatli kardeştir.

O MAHALLENİN ADETA RUHUDUR

Taksici deyip şoför deyip geçemezsiniz. O mahallenin eminidir, ağabeyidir, mahallenin bekçisidir. Bakkal deyip kasap deyip manav terzi deyip geçemezsiniz. O mahallenin adeta ruhudur. Sokağımızın semtimizin vicdanıdır. Esnafı çıkartıp aldığınızda Türkiye tarihinden geriye hiçbir şey kalmaz.

ALLAH ALLAH DİYE ZİKREDİYORLAR

Selçuklu ve Osmanlı döneminde bakırcılar yaptıkları işe vurdukları çekice bile bir derin anlam yüklüyorlar. Tak tak diye ses çıkarken, bakırcının gönlünden dilinden Allah Allah diye zikir dökülüyor. Keçiciler yünü vücutlarına vurdukça Allah Allah diye hakkı zikrediyorlar. İşte böyle bir ruh var. Medeniyet var. Elini açık tut kapını açık tut sofranı açık tut. Elini bağlı tut, dilini bağlı tut, belini bağlı tut. İşte böyle bir teşkilata böyle bir geleneğe zihniyete sahip olmak bizim için milletimiz için inanın eşi bulunmaz bir talihtir.

Böyle bir esnaf ve sanatkar camiasına sahip olmak geleceğimiz adına da iftihar vesilesidir. Rabbim bu milleti ekmeksiz susuz havasız vatansız bırakmasın. Ama onlar kadar böyle güzel bir esnaf geleneğinden böyle güzel bir camiadan cemiyetten de inşallah mahrum bırakmasın.

ESNAF AYAKTA DURDUKÇA BU DEVLET AYAKTA KALIR

Esnaf yaşadıkça bu millet yaşar. Esnaf ayakta durdukça bu devlet ayakta kalır. İşte onun için esnafın acımasız ve ahlaksız iktisadi anlayışın altında ezilmesine hep birlikte karşı çıkacağız.

Esnaf ahlakını dışlayan değil, onu çürüten değil, esnaf ahlakıyla yoğrulmuş yeni bir anlayışı hem ülkemize hem dünya idrakine söyletmek durumundayız.

İstikrar idari maslahat asla değildir. İstikrar mevcudu muhafaza etmek, ileriye gitmek için de sürekli atılım yapmaktır, yani geriye gitmeden ileriye doğru gitmektir.

EKONOMİYİ ELEŞTİR...

Ankara’da oturduğun yerden, Ekonomiyi eleştir, demokrasiyi, suriye ırak politikasını eleştir. Hazreti Mevlana’nın bir sözü var  “Pergel gibi bir ayağın burada, merkezde olacak diğer ayağınla alemleri gezeceksin.” Biz de bunu yanlış anlayıp iki ayağını merkeze sabitleyip oradan ahkam kesenler var.

yan gelip yatanlar yatmaya devam etsinler. Biz bürokratın teknokratın koşturmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanı bu noktada asla istisna değildir. Koşan koşturan terleyen bir cumhurbaşkanı istiyor, böyle bir cumhurbaşkanı olmanın gayretini veriyoruz.

Geçen de söyledim yine söylüyorum. Öyle bir yargı düşünün ki, ihalesi iki yıl önce bitmiş galataport’ta ihaleyi durdurma kararı vermiş. İş bitmiş, adamlar ödemeyi yapmış, bu işin inşaatı başlayacak. Bu nasıl bir vatanseverliktir? Orada da söyledim. Cumhurbaşkanının hıyaneti vataniyye diye bir suçu var, peki yargıcın nesi var? o neyle yargılanacak? Biz ülkeyi nasıl uçuracağız bunu konuşuyoruz, beyler durdurma kararı veriyor, bir değil iki değil üç değil. dert başka, bu noktada izan arıyoruz. Bu meseleyi çözmemiz lazım. Belli bir nazarla olaylara bakamazsınız. Onun için adalet arıyorum adalet.

BİZİ DIŞARIDAN BİTİREMEZLER...

Allah razı olsun bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Yani burada bu milletin menfaatlerini görmeyenlere karşı inanın ahımız çok ahırdır. MGK’dan aldığımız tavsiye kararı sıradan bir karar değildir. Legal görüntü altında illegal faaliyetlerle ulusal güvenliğimizi tehdit eden tüm unsurlara karşı bu mücadele sürecek. Bugünden geriye dönüş olmayacak. Türkiye’nin uçması lazım. Bizi dışardan bitiremezler, bizi ancak içerden bitirirler.

Paralel yapının esnafımız ve sanatkarımıza nasıl musallat olduğunu, kimi zaman gönüllü olarak ama çoğu zaman şantajla kumpasla esnafımızı sömürdüğünü bugün artık çok net olarak gördük görüyoruz. Paralel yapıyla ilgili olarak gerek yurt içinde gerek yurtdışında yaptığımız son derece isabetli uyarılar, bakıyoruz bazı müttefiklerini yol arkadaşlarını da rahatsız etti. Bütün cesaret çağrılarımıza rağmen, şantajın bazı siyasilerin üzerinde hala etkili olduğunu görmek açıkçası bizi üzüyor.

Afrikalı dost ve kardeşlerimize yaptığımız uyarılar da birilerini rahatsız etmiş. Afrikalı dost ve kardeşlerimizi uyarmak bizime n tabii vazifemizdir. Farklı maskeler altında misyoner ve ajan tavrıyla bu yapının Afrika’yla faaliyet göstermesi, ülkemiz adına da kardeş ülkeler adına da ciddi bir tehdittir. Bu yapıyla mücadelemiz milletimizin de verdiği yetki uyarınca hız kesmeden devam edecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ ESNAFI UMUTLANDIRDI

Çözüm sürecine gelince, esnaf ve sanatkarımız gerçekten çok kritik bir yerde duruyor. Batı’da Kuzey’de ve güneyde terörün ekonomi üzerindeki olumsuz etkisine bedel ödenirken, Doğu’da buna  ek olarak haraç nedeniyle kepenk kapatma nedeniyle teröre bedeller ödendi. Hala ödeniyor. Çözüm süreci anne babaları umutlandırdığı kadar esnafımızı da umutlandırdı. Fakat dükkanları yakılıp yıkılan nice esnafımız var. Ben biliyorum ki hükümetimiz onlar üzerinde hassasiyetle duruyor. Son bir buçuk yıldır tüm sabotaj girişimlerine rağmen muhafaza edilen çözüm süreci esnafımızın huzur ortamını teneffüs etmesini sağladı. 6-7 Ekim olayları yeni bir kışkırtma olarak karşımıza çıktı. Şahsen şunu çok iyi biliyorum. Esnaf ve sanatkar arasında Türk Kürt Arap gibi ayrımlar yoktur, çünkü kardeştir. Ahilik hukukunu ahlakını muhafaza ederek terörün oyunun bozacağınıza da gönülden inanıyorum.

PAZARLIK SÜRECİ DEĞİL

Bu işin çerçevesi, sınırları bellidir. Bu bir pazarlık süreci değildir, taviz süreci, alma verme süreci asla değildir. Silahlar bir kenara konulacak ne mesele varsa konuşarak uzlaşarak siyaset zemininde çözüme kavuşacak. Bunun dışında hiçbir yola Türkiye Cumhuriyeti asla fırsat vermez, zemin vermez, imkan da vermez. Ne terör tehdidi ne sokakları karıştırma tehdidi ne de işlenen barbarca cinayetler Türkiye’nin istikamet çizgisini zedeleyemez. Şu anda hazırlanmakta olan yargı – güvenlik paketi uygulamaya girdikten sonra bu durum güvence altına alınacak. Biz birilerini memnun etmek için değil 77 milyonun barışını sağlamak için bu yola çıktık. Şımarıklığa başı bozukluğa da bizim tahammülümüz olmaz.

Ekonomi orada, tarih orada, medeniyet orada, hiç gündeme getiriyorlar mı? Halep’teki insan değil mi? Can değil mi? Cevabı belli, üst akıl Halep’i önemsemiyorsa taşeron akıl da önemsemiyor. Bunlar taşeron. Esed barbarlığı altında 300 bin insanın katline seyirci kaldılar, şimdi de Kobani üzerinden güya vicdan şovu yapmaya çalışıyorlar. Herkes bilsin biz, bizim meselemizi üst akılla, üst aklın taşeronlarıyla değil milletimizle beraber çözüyoruz. Bu çözümde yer almak isteyene, katkı sunmak isteyene süreçte yer vardır.

 

 

 

ESNAFA EMEKLİLİK MÜJDESİ

Prim borçları sebebiyle emekli olamayan esnafa düşük faizli kredi verilecek. Borcunu ödeyen esnaf hemen emekli olup tüm sosyal haklardan yararlanabilecek.

 PİRİM BORÇLARINA KREDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan prim borçları sebebiyle emekli olamayan Bağkur'lu esnalarla ilgili hazırlanan projeyi açıkladı. Projeye göre SGK Halk Bankası ile bir prototoL imzalayacak. Banka pirim borcu nedeniyle emekli olamayan esnAflara düşük faizli kredi sağlayacak.

 

EMEKLİ OLABİLECEKLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sağlanacak krediyle borcunu ödeyen esnafın anında emekli olup tüm sosyal haklarardan faydalanabileceğini söyledi.

36 VADE

Halk bankası banka vereceği kredilere 36 aya kadar vade imkanı sağlayacak.

DÜŞÜK FAİZ

Verilecek prim borcu kredisi için banka 0.97 oranında faiz uygulayacak.

YÜZBİNLERİ İLGİLENDİRİYOR

Uygulamadan 279.422 kişinin faydalanması bekleniyor.

AYIN ESNAFI
ANKET
Kooperatifimizin hizmetini nasıl değerlendiriyorsunuz?
   
YARARLI LİNKLER
© Copyright 2013 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi